SEO – skrót angielskiego terminu Search Engine Optimization

Oznacza to nic innego, jak działania dążące do optymalizacji strony względem wymagań stawianych przez wyszukiwarki internetowe. Prace nad SEO podejmuje się, aby przesunąć daną stronę internetową na jak najwyższą pozycję w wynikach wyszukiwania dla wybranych słów kluczowych. Procesy, które należy wykonać w celu optymalizacji strony, dotyczą przede wszystkim jej treści, jakości kodu i struktury oraz wielu innych kwestii mających wpływ na nasz ranking w wyszukiwarce internetowej. SEO bardzo skutecznie przyczynia się do odniesienia sukcesu w kampanii internetowej tyczącej się wyszukiwarek i ich wyników organicznych.

Na przestrzeni kilku ostatnich lat terminy SEO i pozycjonowanie zostały wypaczone przez usilnie pracujących marketerów agencji reklamowych, co doprowadziło do sytuacji, w której wielu ludzi uważa, że pojęcia te oznaczają to samo. Nie ma to nic wspólnego z prawdą. Co prawda obydwa nawiązują do tej samej tematyki, ba, nawet dążą do tego samego celu, którym jest praca nad pozycją w wyszukiwarkach, ale jest to w jednym i w drugim przypadku dokonywane zupełnie innymi metodami. Więcej na ten temat dowiesz się w poniższym artykule.

Różnice pomiędzy SEO, a pozycjonowaniem

SEO – wyjaśnienie pojęcia

Zacznijmy od kwestii SEO. Czym ono jest? Pojęcie to, jak wspomniałem wcześniej, odnosi się do wyrażenia Search Engine Optimization. Pierwsze dwa człony, czyli search engine tłumaczy się jako wyszukiwarka/system wyszukiawnia. Kolejno samo optimization to, jak łatwo się domyślić, optymalizacja. Zatem, jako całość, jest to optymalizacja dla wyszukiwarek, co w rozwinięciu oznacza działania na stronach internetowych, dążące do dostosowania ich, w jak najwyższym stopniu, pod kątem wymagań stawianych przez wyszukiwarki internetowe, co skutkować ma zwiększeniem pozycji strony w wynikach wyszukiwania. W Polsce, w odróżnieniu do niemal wszystkich krajów świata, dominuje na szczęście tylko jedna wyszukiwarka internetowa, którą jest Google.

Działania te podejmuje się na wielu płaszczyznach jednocześnie.

  1. Najpierw wprowadza się zmiany w treści strony, które są widoczne dla wszystkich internautów. Robi się to biorąc pod uwagę przede wszystkim zagęszczenie występowania wybranych słów kluczowych w tekstach.
  2. Następnie przechodzi się do zmian wprowadzanych w samym kodzie witryny, które to nie są widoczne dla internautów, ale jedynie dla robotów Google analizujących naszą stronę.
  3. Ostatnią kwestią jest analiza działań konkurencji pod kątem profilu linków przychodzących.

Pozycjonowanie – wyjaśnienie pojęcia

Natomiast pozycjonowanie strony jest to bardziej złożony proces, składający się z wszystkich możliwych działań dążących do wprowadzenia strony na jak najwyższą, a zarazem stabilną, pozycję w wyszukiwaniach po wpisaniu wybranego słowa kluczowego. Wobec tego samo pozycjonowanie zawiera w sobie oczywiście optymalizację i przy tym jest również od niej w dużym stopniu zależne.

Pozycjonowanie, a SEO - Wyjaśnienie na grafice
Wyjaśnienie zagadnień SEO i pozycjonowania.

Jakie zależności występują pomiędzy pozycjonowaniem strony, a SEO?

Zależność między tymi dwoma terminami można streścić w jednym zdaniu – SEO stanowi integralną część pozycjonowania, tak jak mąka integralną część pizzy. Pozycjonowanie jest szerokim pojęciem, a samo SEO stanowi jedynie narzędzie, które pozwala osiągnąć cele pozycjonowania. SEO, to praca głównie nad doskonaleniem portalu – analiza i korekta treści, poprawa konstrukcji kodu strony oraz kontrola linków przychodzących. Pozycjonowanie, to praca przy pomocy między innymi wspomnianego SEO, ale i również wielu innych narzędzi.

Zapraszamy również do zapoznania się z naszą ofertą na pozycjonowanie – https://pavos.media/oferta/pozycjonowanie-seo/

Dodaj komentarz